Astūrija/Ovjedo
Masu tūrisma nesapostīts, īsti vēl neapgūts ir nelielais Pireneju pussalas gabaliņš, kas patiesībā slēpj sevī varenu pagātni, plaukstošu nākotni un nemainīgi elpu aizraujošu dabu. Senā Astūrijas karaliste arī mūsdienās negribīgi atklāj savus dārgumus – klusus zvejnieku ciematus, kur vēl droši var staigāt basām kājām un agros rītos dzirdēt, kā, viļņu šūpotas, zvejas tīklu bojas ar maigu džinkstoņu sitas viena pret otru, un kalnu masīvus, kas, tikai izturīgākajiem noliek pie kājām savas sniegotās virsotnes, nepieejamās aizas un aicinošās ielejas, kas tinušās zaļā dūmakā.
Atklāsim kopā šo Spānijas mazāk zināmo un pasakaini skaistām ainavām bagāto Astūrijas reģionu!
Astūrija/Ovjedo
Biskajas līča rietumkrastā, Spānijas ziemeļos atrodas Astūrijas autonomais apgabals. Astūrija robežojas ar Kantabriju, Kastīliju-Leonu un Galīsiju un ir mājvieta vairāk nekā miljonam iedzīvotāju. Kalni aizņem gandrīz četras piektdaļas no Astūrijas. No ziemeļiem uz dienvidiem Atlantijas okeāna piekrastes līdzenumi pāriet pakalnos, kas ieskauj Nalonas upes ieleju, kurā koncentrēta lielākā daļa iedzīvotāju un atrodas galvenās ražotnes. Dienvidos paceļas Kantabrijas kalnu apledojošās virsotnes un atrodas Nacionālais parks.
Kā visur Eiropā, daļa laucinieku palēnām ir pārcēlušies uz urbānajiem centriem Astūrijas galveno pilsētu – Ovjedo, Aviles un Hihonšu –trijstūrī. Šis reģions, atšķirībā no Spānijas lielākās daļas, vienmēr bijis lauksaimnieciski vājāk attīstīts. Kvieši, prosa, pupiņas, kartupeļi un kukurūza vislabāk padevās piejūras mērenajā klimatā. Interesanti, ka Astūrijas lauksaimniecībai, tai skaitā lopkopībai, vienmēr ir bijusi kolektīva ievirze un kalnu ganības bija visiem kopīgas līdz pat XX gadsimtam. Pašlaik lopkopība, kurā dominē XIX gs. beigās ievestie Šveices liellopi, aitas un zirgi, ir vadošā lauksaimniecības nozare.
Tomēr galvenā Astūrijas bagātība ir tās ogļu atradnes, kas aizņem gandrīz 2600km2. Tāpēc Astūrija ir Spānijas nozīmīgākais kalnrūpniecības un metalurģijas reģions, kā arī galvenais cinka ražotājs. Pieaugums vērojams arī stikla, pārtikas, dzērienu, tabakas, ādas un tekstilizstrādājumu ražošanā.
Astūriju kā neatkarīgu kristiešu karalisti IX gs. nodibināja vestgotu dižciltīgie un dažu gadsimtu gaitā tā izpletās gan uz dienvidrietumiem, gan austrumiem, aizņemot pašreizējās Galīsijas un Kantabrijas teritorijas. Jau no pašiem pirmsākumiem par Astūrijas galvaspilsētu kļuva Ovjedo (izņemot četrus gadsimtus agrīnajos Viduslaikos), kas ir viena no retajām Spānijas pilsētām, kuru nekad nav iekarojuši arābi. Ovjedo un Astūrijas karalistes vēstures pieminekļi ir iekļauti UNESCO Pasaulvēsturiskā mantojuma sarakstā.
Ovjedo centrs domāts galvenokārt gājējiem. Un tieši tā vislabāk var apskatīt nozīmīgākos arhitektūras pieminekļus – protams, lielākā daļa no tiem ir reliģiska rakstura – Sv. Salvadora katedrāli ar IX gs.Ovjedo svēto kameru tās iekštelpās, Sv. Migela de Lillo baznīcu, Sv. Marijas de Naranco zāli, Sv. Žuliana baziliku un vienīgo pirms-romāņu arhitektūras labi saglabāto strūklaku Eiropā La Fonkaladu (arī IX gs).
Pilsētā ik uz soļa satopami mūsdienās radīti pieminekļi, skulptūras un strūklakas, tā ir ļoti tīra, sakopta un vairākkārt izpelnījusies Spānijas tīrākās pilsētas godu. Arī kultūras dzīve te sit augstu vilni – no reliģiska un laicīga rakstura svētkiem vispazīstamākais ir Astūrijas princeses balvas pasniegšanas pasākums Kampoamora teātra telpās – „Spānijas Nobela prēmija” astoņās kategorijās. Vudijs Allens te uzņēmis ainas no savas filmas „Vikija. Kristina. Barselona” un savulaik veltījis pilsētai virkni komplimentu.
Ovjedo slavenākie pilsoņi ir 1. formulas čempions Fernando Alonso, kuram veltīts muzejs apskatāms blakus ciematā Clayes un Spānijas karaliene Letīcija.
Droši vien, ka arī viņi ir nobaudījuši ikonisko Astūrijas dzērienu – ābolu sidru, ar ko vietējie noslēdz katru nopietno ēdienreizi, glāzi izdzerot vienā malkā, bet pēdējās lāses, sekojot senam rituālam, izlejot uz grīdas, kas tradicionāli un tālredzīgi pārklāta zāģu skaidām.
Bet kādus apslēptos dārgakmeņus vēl var atrast bijušajā Astūrijas karaļvalstī ārpus lielākajām pilsētām?
Varbūt Cudillero – mazu ostu un zvejnieku ciematu ar nepilniem pieciem tūkstošiem iedzīvotāju, kuru lielākā daļa tiešām iet jūrā nevis apkalpo pašbildes fotografējošo tūristu barus. Tur vēl iespējams atrast vientuļas pludmales, kur staigāt basām kājām vai arī noraudzīties uz krāsainu māju pusloku uz klintīm ap centrālo Ostas laukumu.
Vai arī seno zvejnieku patvērumu San Vincente de la Barqueira – gleznainu Kantabrijas jūras piekrastes mazpilsētu ar Picos de Europa Nacionālā parka sniegotajām kalnu virsotnēm fonā, interesantu kultūras pieminekļu kolekciju vecpilsētā un XVI gadsimtā būvēto tiltu ar 28 arkām. Jūras dominanci var ievērot katrā Sanvincentes restorānā, kur piedāvā izcilas kvalitātes zivis un jūras veltes, kā arī Barqueira sautējumu ar tikko nozvejotu tunci un kartupeļiem.
Ar augšminēto pilnībā var sacensties Comillas - pilsēta, kurā apskatāma virkne orģinālu un skaistu ēku. Tās radīt XIX gadsimta spāņu arhitektus – modernistus iedvesmoja bijušais pilsētas vienkāršais iedzīvotājs Antonio Lopess, kas devās uz Kubu un tur sapelnīja veselu bagātību kā tabakas stādītājs, kuģu īpašnieks, baņķieris un vergu tirgotājs, bet, atgriezies mājās, kļuva par Komillas marķīzu un šādā veidā gribēja pateikties savai dzimtajai vietai.
Dabas mīļotājiem un kalnu pastaigu cienītājiem šis reģions galvenokārt pazīstams ar Picos de Europa - Kantabrijas kalnu grēdas daļu, kas stiepjas apmēram 20 km garumā, iekļaujot sevī 11 ciematus zaļās ielejās, sniegotas virsotnes, kas pārsniedz 2,600 metru augstumu, vairākas pasaules dziļākās alas, nepieejamas aizas, ko pārlido vērīgi ērgļi, un brīnišķīgas kalnu ezeru ainavas. Picos de Europa - tagad Nacionālais parks – atrodas tik tuvu Atlantijas okeānam, ka Lielo Atklājumu laikmetā atgriežoties no “Amerikām”, jūras braucēji jau pa gabalu varēja pamanīt sniegotās virsotnes un atviegloti uzelpot, saprotot, ka Eiropas kontinents jau klāt.
Par ceļojumu
Ceļojums piemērots: visiem, kas mīl krāšņus dabasskatus, aizraujas ar dažādu laikmetu arhitektūru un mākslu, patīk spāņu tradīcijas un kultūra.
Gaisa temperatūra: ap 13C dienā, ap 6C naktī
Laikapstākļi: lietus iespējamība 34%
Laika starpība ar Latviju: 1 stunda
Valūta: EUR
Grupu ekskursijās pavadīs latviski, angliski un krieviski runājošs FlyMeAway grupas vadītājs.
Atkarībā no kopējā grupas lieluma viesnīcā, klienti var tik sadalīti divās atsevišķās ekskursiju grupās, kas dienas laikā savstarpēji nekrustojas.
* Visās ekskursijās vietu skaits ir ierobežots!
Lidojumu izpilda aviokompānija airBaltic ar Airbus A220-300 tipa lidmašīnu.
Atļautais bagāžas daudzums: 10 kg rokas bagāža un 23 kg reģistrētā bagāža
Lidojuma ilgums:
Rīga - Ovjedo: 4h 05min
Ovjedo - Rīga: 4h 05min
Transfera laiki lidosta - viesnīca - lidosta:
5. decembris, plkst. 20.55 transfers no lidostas uz viesnīcu
9. decembris, plkst. 18.00 transfers no viesnīcas uz lidostu
VIESNĪCA
Modernā 4* viesnīca AC Hotel Oviedo Forum by Marriott atrodas pašā Ovjedo pilsētas centrā – netālu no Centrālās dzelzceļa stacijas.
Līdz pilsētas katedrālei ir tikai 10 minūtes kājām.
Viesnīcas numuros ir pieejams gaisa kondicionieris, TV, WI-FI, minibārs, fēns.
Grupai ir paredzēti standarda numuri (14 kv.m.platība).
Par papildus maksu (160 EUR) ir iespēja iegādāties junior suite numuru.
Viesnīcā ir restorāns, kur pasniedz reģiona virtuves gardumus, kā arī bārs, kurā var nobaudīt dzērienus. Viesnīcas viesi bez maksas var izmantot fitnesa zāles piedāvātās iespējas, kā arī turku pirti. Autostāvietā automašīnu var atstāt par papildus samaksu (15€).
EKSKURSIJAS
6. decembris
Ovjedo un Avilesa
10.30 no viesnīcas
Ekskursijas pirmajā daļā izstaigāsim Ovjedo centru kājām, lai apskatītu pilsētas ievērojamākās vietas – vecpilsētu ar savrupmājām baroka stilā, kuras atgādina laikus, kad te atradās Astūrijas karaļu mājvieta un San Salvadora katedrāli, kurai bija liela nozīme kā pieturpunktam svētceļnieku gājiena sākumā uz Santjago de Kompostelu. Pēc tam ar autobusu dosimies uz Avilesu - trešo lielāko Astūrijas pilsētu, kas atrodas netālu no Biskajas līča piekrastes (līci spāņi paši sauc par Kantabrijas jūru). Avilesā vispirms nobaudīsim pusdienas vietējā restorānā un tad gida pavadībā apskatīsim pilsētas nozīmīgākās vietas – vecpilsētu, Kanterburijas Sv. Tomasa baznīcu ar tās gotisko fasādi un brīnišķigajiem XII gs. vitrāžas logiem, Valdecarzanas pili un Saburgo apkaimi, kurā atrodas pati senākā pilsētas daļa.
Ekskursijas noslēgumā dosimies uz slavenā brazīliešu arhitekta Oskara Nīmeijera projektēto Kultūras centru, kas paredzēts visdažākajām aktivitātēm un pasākumiem un deva milzīgu impulsu pilsētas ekonomiskās dzīves attīstībai. Šīs ekskursijas daļas laikā būs iespēja apmeklēt arī Torņa skatu laukumu, no kura paveras brīnišķīga apkārtējās ainavas panorāma.
Ekskursijas ilgums ~ 8 stundas.
Cena: 105 EUR
Cenā iekļauts: transports, angliski runājoša gida pakalpojumi, ieejas biļetes Ovjedo katedrālē un Nīmeijera Kultūras centrā, pusdienas
7. decembris
Astūrijas austrumkrasts
09.00 no viesnīcas
Ekskursijas sākumā dosimies uz vēsturisko mazpilsētu Ribadesellu, ko karalis Alfonso X dibināja XIII gadsimtā. Tā ceļotājiem piedāvā interesantu Viduslaiku un modernas arhitektūras sajaukumu, klāt pievienojot brīnišķīgu pludmali.
Tālāk ceļš vedīs uz Lastresu – tipisku Astūrijas zvejnieku ciematu, kura ēkas būvētas augšā – pie klintīm. Te apmeklēsim XIII gs. Sv. Marijas de Sabadas baznīcu, izstaigāsim šaurās, bruģētās ieliņas, uzmetīsim skatu ostai, kur piestāj laivas ar bagātīgiem zivju un jūras velšu lomiem, kurus jau gadsimtiem piedāvā apkārtnes restorāni. No San Rokas skatu laukuma varēs redzēt plašu apkārtnes panorāmu.
Pusdienas nobaudīsim Llagar de Cortina – senas sidra ražotnes restorānā, bet pirms tam apskatīsim sidra ražošanas ēkas un iekārtas, kā arī noklausīsimies stāstījumu par dzēriena izgatavošanas procesu.Pēc pusdienām dosimies uz Tazonesu – šarmantu piekrastes mazpilsētu. Izstaigāsim pilsētas vēsturiskās ielas, tai skaitā divas apkaimes – Sanmigelu un Sanroku, kuras, pateicoties to unikālajam valdzinājumam, ir pasludinātas par Vēsturiski māksliniecisko ansambli. Apskatīsim arī Las Končas māju, kas orģināli izrotāta ar ķemmīšgliemeņu motīviem.
Ekskursijas ilgums ~ 9 stundas.
Cena: 105 EUR
Cenā iekļauts: transports, angliski runājoša gida pakalpojumi, vizīte sidra ražotnē un pusdienas
8. decembris
Kantabrijas apmeklējums
08.00 no viesnīcas
Ekskursijas laikā viesosimies vēsturiskajā Kantabrijas novadā – vienā no 17 Spānijas autonomajiem apgabaliem. Dienas gaitā apskatīsim:
- San Visenti de Barkueiru – senu zvejnieku mazpilsētu Biskajas līča piekrastē - tās vēsturisko centru, Karaļa pili, gotisku banīcu Santa Marija de los Angeles, kā arī San Visentes estuāriju.
- Komiljasu – pilsētu, kas pārpilna ar arhitektūras pērlēm un māksliniecisku izsmalcinātību. Te apmeklēsim vasaras villu El Kapričo – A. Gaudi meistardarbu un Sobreljano pili – neogotikas meistardarbu ar kapellu, kapenēm un greznu fasādi. Pēc pusdienām Komiljasā dosimies uz Santiljanu del Mar, pilsētu, kas, šķiet, sastingusi Viduslaikos. Te apskatīsim vecpilsētu ar tās sirdi - Plaza Mayor – centrālo pilsētas laukumu, ko ieskauj burvīgas arkādes, kā arī Colegiata de Santa Juliana romāņu stila baznīcu.
Ekskursijas ilgums ~ 11 stundas.
Cena: 115 EUR
Cenā iekļauts: transports, angliski runājoša gida pakalpojumi, ieejas maksa vasaras villā El Kapričo un Sobreljano pilī, pusdienas
9. decembris
Astūrijas rietumkrasts
11.00 no viesnīcas ar bagāžu
Pēdējās dienas ekskursijas laikā aplūkosim Astūrijas elpu aizraujošo, mežonīgo rietumkrastu un tā pārsteidzošo gastronomiju.
Iesākumā dosimies uz Playa del Silencio jeb Klusuma pludmali, ko daba izveidojusi kā amfiteātri Biskajas līča krastā. Tas ir viens no visvairāk fotografētajiem Astūrijas apskates punktiem. Vispirms pludmali varēs redzēt no augšpuses skatu laukumiem, bet gribētāji varēs pa kāpnēm nokāpt pie ūdensmalas.
Pēc tam dosimies uz Kudiljero – zvejnieku ciematu, kura foto varētu likt uz pastkartēm. Tā pasteļkrāsu toņos krāsotās ēkas turas pie klintīm, izaicinot gravitāciju. Varēs izstaigāt šaurās ciemata ielas, atklājot mājīgus krodziņus, kas kārdina ar svaigām jūras veltēm. Savukārt, Ermita de la Regalina - zili-balti krāsota kapella atrodas uz zālēm apauguša zemesraga un paver brīnišķus skatus uz jūru un apkārtējām klintīm.
Pēc pusdienām Kudiljero apkaimē, dosimies uz Kadavedo, kas 2022. gadā tika pasludināts par Astūrijas paraugciematu. Kadavedo ir tipisks Astūrijas piekrastes ciemats ar šim reģionam raksturīgu arhitektūru. Līdzās atrodas Mirador de La Garita-Atalayam – skatu laukums, kas ļauj vērot klinšaino piekrasti kilometriem tālu.
Ja laiks atļaus, apmeklēsim arī Luarku, kas tiek dēvēta par „Zaļā krasta balto pilsētu”. Te izkāpsim Atalajas skatu laukumā, kur atrodas bāka, bet lejā plešas osta. No ostas kapsētas, kurā atdusas Nobela prēmijas laureāts medicīnā Severo Očoa, paveras viens no skaistākajiem skatiem visā Spānijā.
Ekskursija noslēgsies lidostā!
Ekskursijas ilgums ~ 7 stundas.
Cena: 100 EUR
Cenā iekļauts: transports, angliski runājoša gida pakalpojumi un pusdienas
20.30 izlidošana uz Rīgu